Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD-İran Yakınlaşması Dengeleri Değiştirebilir!
ABD-İran Yakınlaşması Dengeleri Değiştirebilir!

ABD ile İran arasındaki buzların erimesinin bölgede dengeleri değiştirebileceği iddia ediliyor.

23 Eylül 2013, 13:15
Editör     
 

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Ruhani'nin ABD'ye yönelik açıklamaları; Ruhani ile Obama'nın görüşeceği yönündeki söylentiler, gözleri iki ülke arasındaki muhtemel yakınlaşmanın etkilerine çevirdi.

BBC Türkçe'nin haberi:

Financial Times yazarı David Gardner, ABD ile İran arasındaki buzların erimesinin bölgede dengeleri değiştirebileceğini belirtiyor:

ABD ve Rusya’nın – Esad’ın kendi halkına karşı zehirli gaz kullanması sonucu- kazaen vardıkları uzlaşma henüz test edilmedi. Suriye, bu anlaşmaya uymak için her gün şartlar ileri sürerken, Washington ve Moskova, Şam’ın kimyasal silahlarından vazgeçmemesi halinde ne olacağı konusunda hala farklı görüşte. Bu müphem anlaşma, nükleer silah emellerine set çekmek için, Suriye’nin müttefiki İran’la bir uzlaşmanın sıçrama tahtası olarak sunuluyor. Suriye hâlihazırda İslam dini içinde Şii-Sünni savaşının cephesi. Şii İran, Sünni Arap yöneticiler ve Türkiye’ye karşı duruyor. İran’la ilgili her şey Orta Doğu’da dengeleri değiştirir.”

ABD Başkanı Barack Obama ve yeni İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında mektup teatisi yapıldığını ve İran liderinin Obama’nın sözlerini “incelikli” ve “çok önemli bir geleceğe doğru atılmış küçük adımlar” olarak nitelediğini anımsatan yazar şöyle devam ediyor:

ABD, İngiltere ile birlikte 1953′te İran’ın petrollerini elinde tutmak için seçimle işbaşına gelmiş bir hükümetin devrilmesine yardım etti, 1980-88 yılları arasındaki İran-Irak savaşında Irak’ın yüz binlerce İranlıya karşı kimyasal silah kullanmasını görmezden geldi. 1979 İran İslam devriminden sonra Tahran elçiliğini basarak ABD’yi aşağıladığını, Beyrut Büyükelçiliğini havaya uçurttu, yine Beyrut’ta Amerikan deniz piyadelerini bombalatarak Lübnan’dan çıkarttı, ABD’yi Kontra skandalının içine çekti. Batılı bir diplomatın deyimiyle Obama şimdi artık ‘ödeşelim’ diyor gibi görünüyor.”

“Eğer İran’la ABD arasındaki yumuşama süreci ilerlerse, şu üç görüş doğru çıkar: Birincisi İranlılar içgüdüsel olarak Orta Doğu’da en Amerikan yanlısı insanlardır. (İsrailliler hariç tutulmamıştır) İkincisi İran’ın pasif kalmasıyla Orta Doğu’daki en kötü sorunlar hafiflemeye başlar. Bu sadece Suriye için değil Lübnan, Filistin, Irak ve Afganistan için de geçerli. Üçüncüsü savaş tüm bu sorunları geri döndürülemeyecek şekilde daha da kötüleştirecek ve felaketin eşiğindeki bu ülkeleri daha da sarsacak.”Bu haber 1122 defa okunmustur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Araştırma-Analiz - Karegorisinin diger haberleri

Ünlü gazeteciden Mısır ve Suriye değerlendirmesi

Ünlü gazeteciden Mısır ve Suriye değerlendirmesi İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Mısır halkının yakın tarihinde hiç bu kada...

AB Dediğin Küfür Birliği

AB Dediğin Küfür Birliği Özgürlük, demokrasi, insan hakları, eşitlik gibi insani değerlerden dem vuran Avrupa, söz konusu İslam olunca Tek d...

Erdoğan'ın Oyu Neden Düşmüyor ?

Erdoğan'ın Oyu Neden Düşmüyor ? Vatan Gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, yerel seçimlerle ilgili çarpıcı bir analiz yaptı.

Demirel Boşnaklara boyun eğdirdi

Demirel Boşnaklara boyun eğdirdi Süleyman Demirel'in Bosna’nın yanında durmadığını, hatta Boşnakların Dayton anlaşmasına boyun eğmesine bile ned...

İnsanlık tarihinin en vahşi katliamcısı

İnsanlık tarihinin en vahşi katliamcısı Sabra ve Şatilla katliamı nasıl gerçekleşti? Bugün hayatını kaybeden, yüzbinlerce masum masum müslümanın katili Ari...

Kuzey Kutbu'nda savaş mı var?

Kuzey Kutbu'nda savaş mı var? Savaş denilince dünyanın her yeri akla gelebilir. Kutuplar dışında…

Amerika’nın kâbusu Felluce Direnişi, yeniden diriliyor

Amerika’nın kâbusu Felluce Direnişi, yeniden diriliyor Irak'taki gelişmelere dair yazılmış yeni bir tahlili ilginize sunuyoruz:

Suriye'de IŞİD Gerginliğinin Perde Arkası

Suriye'de IŞİD Gerginliğinin Perde Arkası Dış Haberler sorumlumuz ve yazarımız Serdar Fikret Kılıç, bugünlerde adından çokça bahsedilen Irak Şam İslam Devlet...Sizce Fethullah Gülen Türkiye'ye Gelmeli mi?
Peygamber Efendimizin (s.a.v) saç yıkama mera Mirzabeyoğlu'na Özgürlük İftarı
İhvan Mensupları Böyle Öldürülüyor Yürek Burkan Katliam!
Irak Ordusundan Halka Zulüm! Mısır Ordusu Namaz Kılanlara Saldırdı

Suriye'de İşkence Kanıtları
Suriye'de İşkence Kanıtları
Mısır'ın Onurlu Kadınları Mahkeme Salonunda
Mısır'ın Onurlu Kadınları Mahkeme Salonun
500 yaşındaki kızın sırrı çözülmeye çalışılıyor
500 yaşındaki kızın sırrı çözülmeye çalışılıy
Mısır'da Katliam ve Direniş..
Mısır'da Katliam ve Direniş..

HAVA DURUMU